Biz Düşünmeyi Yanlış Anladık

Biz Düşünmeyi Yanlış Anladık

Günümüzün hayat koşulları içinde düşünülecek ne çok şey var. Düşünmek adeta bir hastalık haline gelmiş. Öyle ki olanı düşünmenin bile önüne geçerek varsayımların dünyasına gömülmüş insanlar. “Biz en kötüsünü düşünelim de iyisi olduğunda sevinelim”lerin büyüsüne kapılan zihin belli ki Decartes’ı yanlış anlamış. Düşünüyorum o halde varım, diyen filozof ne bilsin insanların bütün varlıklarıyla buna adanacaklarını. Yargılamalar, etiketlemeler, ayrıştırmalar yapıp kalıplar üreteceklerini…

Ne yazık ki birçok insan kafasında sürekli eleştiren, memnuniyetsiz, yaşam enerjisini tüketen bir işkenceciyle yaşıyor. Hayatı kendine zehir ediyor.

Kafanızın içindeki gürültüden uyuyamadığınız hiç mi olmadı? Düşünceleriniz çarpışırken arada kalıp da karar veremediğiniz… Peki, düşüncelerinize eşlik eden zihinsel filmler yüzünden panik yaşamadınız mı? Bir de geçmişin olumsuz deneyimlerini işin içine katarsak düşünceleriniz çılgın boyutlara ulaşmadı mı?

İyi haber şu ki kendinizi bu esaretten kurtarabilirsiniz. Gözlerinizi içinize çevirin. Bütün bu olumsuz düşüncelere dışarıdan bir gözlemci gibi bakmaya başlayın. Düşüncenin yarattığı duygulara odaklanın. Korku, öfke, hayal kırıklığı, gücenmişlik… Ne varsa fark etmeye başlayın. Duygularınızı anlarsanız kendinizi de anlamaya başlarsınız. Tepkilerinizin nedenleri açığa çıkar. Bunu yaparken kendinizi yargılamayın ya da suçlamayın. Haklı göstermeye de çalışmayın. Sadece olanı olduğu gibi izleyin. Bunu her fırsatta yapın.

O zaman düşünceleriniz, üzerinizdeki gücünü yitirir ve özgürleşmeye başlarsınız. Bu, istemsiz ve kesintisiz bir biçimde düşünmenin sonu demektir. Böylece oluşmaya başlayan boşlukları huzur doldurmaya başlar. Çünkü siz artık zihnin ötesinde içsel bir varlığı, kendinizi, deneyimlemeye başlarsınız. Bu kendinizle birleşme hali ne kadar derinleşirse yaşam enerjiniz de o kadar artar. Kendinizin farkında olma kesinlikle bencillik değildir. Bu, zihnin sizi olduğunuza inandırdığı o olumsuz ruh halinin ötesine geçmektir. Tam anlamıyla özgürlüktür.

 

Not: Bu anlattıklarımı hayatınıza geçirme konusundaki hevesiniz, iç huzurunuzun artmasını garanti etmektedir.

Uyarıdır!
Banu İmer iyileştirme teknikleri eğitim merkezi, bireysel gelişiminizde sizleri bilgilendirmek, potansiyelinizi açığa çıkarmak, kendinize ve çevrenize daha yararlı bir birey olmanız için size destek verir. Yaşam kalitenizi arttırmak amaçlıdır. Bu bağlamda, bir hastalık tanısı koyma ve/veya tedavi etme amacı TAŞIMAZ.

Sosyal Medya

joomla social media module

Duyurular

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU EĞİTİM PROGRAMI ÖĞRENMEYE KOÇLUK EDİN!   Sürekli değişen eğitim sistemi içinde yaptıklarıyla fark yaratmak... Devamını oku...
NLP EĞİTİMİ Bu program, kişilerin NLP sistemi hakkında bilgilenmelerinin yanı sıra kişisel deneyimlerine... Devamını oku...