Hipnoz

Hipnoz

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, bilinç dışına açılan gizemli bir kapı, zihni anlamada bir rehberdir. Benliğimizin derinliklerindeki düşünce ve duyguları değiştirme gücüne sahiptir. Kişinin kendini kabul ve kendi değerlerini anlama duygularını yükseltmeye yardımcı olmak, geçmişteki olumsuz programlanmayı değiştirmek için güçlü bir yöntemdir. 

Hipnoz kendiliğinden oluşan, doğal bir zihin durumudur.  Herkes bilerek ya da bilmeyerek birçok kez hipnozu yaşamıştır. Hayal kurarken, uzun yolda araba kullanırken, bir olayı hatırlarken, televizyon izlerken olduğu gibi. 

Hipnotik durumda düşünme süreci yavaşlar ve düşünce derinleşir. Bilinç, hipnoz sırasında kaybolmaz; aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır. Dikkat ve konsantrasyon yoğundur. Özel bir dinginlik ve huzur ortamına ulaşırsınız. Çevrenizde olanları duyar ve hissedersiniz. İstediğinizde gözlerinizi açabilir, hareket edebilirsiniz.


Hipnoterapi Nedir?

Kişi, hipnozla belirli bir zihinsel ve fiziksel rahatlama seviyesine getirildikten sonra birtakım teknikler uygulanır. Bu teknikler gerçek değişime giden yolu açar.

Çocuklukta yaşadığımız bazı olaylar yaşamımız üzerinde beklenenden çok daha fazla etkili olmakta ve bu etki ileriki yaşlarda da sürmektedir. Bu izleri silmek hipnoterapinin başlıca gücüdür.

Sorunların kökü bilinçaltındadır. Hipnoterapi ile sorunun köküne ulaşılır. Değişim isteyen kişinin, sorunu başlatan durumu, düşünceyi ya da fikri açıklıkla anlaması sağlanır. 

Geçmişin bastırılmış duyguları, travma yaşantıları yeniden yaşatılarak kişinin o anda hissettiği öfke, kızgınlık, mutsuzluk gibi olumsuz duygular boşaltılır. Geçmişte yaşadığı acı yaşantılara bugünkü aklıyla bakarak yeni bir düzenleme yapması sağlanır.  

Hipnoterapinin amacı, danışanın bağımlılık eğiliminden kurtularak bilinçli kontrolü ele geçirmesi ve hayatının sorumluluğunu kendisinin almasını sağlamaktır.


Neden hipnozla daha kolay ve daha çabuk sonuç alırız?

Bilinçaltı anılarınızı ve inançlarınızı, “bilinçli aklınızın mantığı” ile etkilemek zor olduğundan bilinçaltının dilini kullanmak gerekir. Hipnozda bilinçaltınızla doğrudan doğruya ve etkili iletişim kurabilir, çok derinlere yerleşmiş olumsuz inançlarınızı, duygularınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Çocukluk deneyimlerinize dayalı eski programlarınızı, yetişkin gözüyle görüp doğru benlik değerlendirmeleriyle yenilemeye başlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, olumsuz etiketleri silip yanlışlarınız için kendinizi affetmeyi öğrenebilir, kim olmanız, nasıl davranmanız, neler hissetmeniz gerektiği ile ilgili eski kuralları terk etmeye başlayabilirsiniz.

Bilinçaltı ile çalışmak hem daha çabuk hem de hayat boyu kalıcı sonuçlar almamızı sağlar.


Hipnoz Nerelerde Kullanılır?

İnsanların mutlu ve üretken olmalarını, gelişmelerini, sahip oldukları enerjiyi kullanmalarını, bu enerji ile dış dünyanın enerjisinin uyum sağlamasını engelleyen, yaşam kalitelerini düşüren bütün düşünceleri ve bu düşüncelerin yol açtığı duygu ve davranışları çözümlemede hipnoterapi son derece etkilidir. Başka bir deyişle gelişmenizi, kendinize güven duymanızı engelleyen, sizi geçmişe çeken, geçmişte tutan tüm duygu ve düşüncelerin yükünden hipnoterapi ile kalıcı şekilde kurtulabilirsiniz. 

 • Öğrenme sorunları
 • Sınav stresi
 • Özgüven kazanma
 • Ağrı kontrolü
 • Vajinismus
 • Kilo kontrolü
 • Sigarayı bırakma
 • Korkular 
 • Panik atak
 • Sosyal fobi
 • Depresyon
 • Uyku sorunları
 • Tırnak yeme
 • Alt ıslatma
 • Obsesif sorunlar

Hipnozla İlgili Yanlış Bilinenler

Bazı kimselerin hipnozla ilgili gerçekten yanlış kanıları vardır. Bunlardan biri hipnozun tamamen bilinçsizlik durumu olduğudur.  Hipnoz, kişinin kontrolünü kaybettiği, kendinden geçtiği bir ruh hali değildir. Kişinin her söyleneni harfiyen yaptığı, başkası tarafından robot gibi yönlendirildiği bir durum asla değildir. Hipnoz durumundaki kişinin bilinci açıktır ve hipnozu yapanla iletişim halindedir; hareket edebilir, sorular sorabilir. Hipnoz altındayken hiç kimse size istemediğiniz bir şey yapamaz, yaptıramaz.

Diğer bir yanlış kanı da insanların hipnozdan çıkamayacaklarına ilişkindir. Gerçek ise kontrolün tamamen kişinin elinde olduğudur.

Hipnozun bir uyku hali  olduğu kanısına gelince, hipnoz kesinlikle uyku durumu değildir, öyle olsa kimsenin hipnoz uzmanı olmasına gerek kalmazdı, herkes her gece uyuyor zaten. Hipnoz altındayken bir şekilde uyuduğunuzu ve hipnoz uzmanının da sizi öylece bırakıp gittiğini kabul etsek bile bir süre sonra kendinize gelir ve gözlerinizi açarsınız.

Ya söylemek istemediğim şeyleri hipnoz altında söylersem? Hipnoz altındaki kişilerde kontrol yine kişinin elindedir. Kişi yapmak ya da söylemek istemediği bir durumu gerçekleştirmek durumunda değildir.

Sosyal Medya