Hypnobirthing (ağrısız doğum tekniği)

Hypnobirthing (ağrısız doğum tekniği)

Anne adaylarının en önemli isteklerinden biri kuşkusuz rahat, keyifli bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeği kucağına almaktır. Ancak doğum, özellikle son yıllarda artan bir oranda korku ve gerginliklerin yaşandığı bir sürece dönüşmüştür. Çevremizden duyduklarımız, doğumla ilgili eskiye dayalı inançlar, normal doğumun bir risk olacağına ilişkin yönlendirmeler bu korkuları iyice pekiştirmektedir. 

Hypnobirthing, kişinin korkularından özgürleşerek bedenine odaklandığı, derin gevşeme tekniklerinin öğretildiği, rahat, sağlıklı, huzurlu bir doğum yolunda kullanılan doğuma hazırlık tekniğidir. Korkularımızdan kurtulmak ve içimizde zaten var olan doğurma becerimizi keşfetmek için görsel canlandırma ve hipnozdan yararlanılır.

Hipnoz, bilinçdışına açılan bir kapı, zihni anlamada bir rehberdir. Benliğimizin derinliklerindeki olumsuz programlamaları, düşünce ve duyguları değiştirmek için güçlü bir yöntemdir. 

Hipnoz kendiliğinden oluşan, doğal bir zihin durumudur.  Herkes farkında olarak ya da olmayarak birçok kez hipnozu yaşamıştır. Hayal kurarken, uzun yolda araba kullanırken, bir olayı hatırlarken, televizyon izlerken olduğu gibi. 

Bilinç, hipnoz sırasında kaybolmaz; aksine yüksek bir algılama kapasitesi ile zihnin değişik katmanlarında dolaşır. Dikkat ve konsantrasyon yoğundur. Özel bir dinginlik ve huzur ortamına ulaşırsınız. Çevrenizde olanları duyar ve hissedersiniz. İstediğinizde gözlerinizi açabilir, hareket edebilirsiniz. Yani hipnoz bir uyku durumu değil, aksine bilinçaltının aktif olduğu derin bir uyanıklık halidir. İç dünyanızın derinliklerine ulaştığınız mükemmel bir yolculuktur.

Doğumda daha çok ağrı çekilmesine neden olan korkuların kaynağı bilinçaltındadır. Bilinçaltı, doğum anından itibaren bütün anıları kaydetmeye başlar. Bir kadın, doğum anına gelene kadar çoktan doğumla ilgili negatif anıları bilinçaltında depolamıştır. Sakin ve rahat bir doğum yapmak için önce bu negatif duyguların temizlenmesi gerekir. Zihin ve beden bir bütündür.  Zihin korkudan ve gerginlikten kurtulduğunda beden de ağrıdan kurtulur.

İşte hypnobirthing bu aşamada devreye girer. Hamileliğe ve doğuma sakin bir yaklaşım geliştirmenin sizi nasıl daha güvenli, daha keyifli ve daha rahat bir doğuma hazırlayacağını öğrenmeniz konusunda size fırsat verir. Bedeniniz doğanın en mükemmel işleyişine ve yaradılıştan gelen doğal bir doğurma kapasitesine sahiptir. Hypnobirthing, annelere bu kapasiteyi kullanabilme yönünde farkındalık sağlar. Bedenlerine, doğanın onlara verdiği doğal güce inanmayı öğretir. İçerdiği teknikler kasların tamamen gevşemesini ve doğum sırasında annenin en uygun rahatlama durumuna gelmesini sağlar.

Sosyal Medya

Koçluk Koçluk, bireylerin ve kurumların... Devamını oku...
Hipnoz Hipnoz Nedir? Hipnoz, bilinç dışına... Devamını oku...
NLP Düşünme, dil ve davranış süreçlerini... Devamını oku...
EFT (duygusal özgürleşme tekniği) EFT, tüm dünyada yüz binlerce kişinin... Devamını oku...