Duygu Yönetimi

Duygu Yönetimi

Ergenlik döneminin başlaması ile birlikte ergende çok ani ve hızlı değişimler görülmeye başlanır. Biyolojik değişim ve zihinsel gelişimin getirdiği bu yeni durum, ergenlerde artan bir duygululuk ve coşku halini ortaya çıkarır. Duygusal değişim hızlıdır, duyguların yaşanmasında yoğun iniş çıkışlar vardır. Bu da ergenin duygu ve davranışlarında belirgin farklılıklar sergilemesine yol açar.

Olumlu ya da olumsuz yoğun duygulanımlar ergenin aile içi iletişimini, sosyal ilişkilerini ve okul performansını etkiler. Bu durumda ergen, duygularıyla başa çıkma becerisi göstermede güçlük çeker çünkü çocuklukla yetişkin olma arasında gidip gelir. Duygularını yönetemediği durumlarda sorunlar yaşamaya başlar. Dikkatini yapacağı şeylere vermekte, o ana odaklanmakta güçlük çeker. Yoğun zihinsel hareketlilik nedeniyle algısı zayıflar ve yapacağı şeyler doğrultusunda zamanını yönetmekte zorluklar yaşar.

Öğrenci koçluğu programı; ergenin duygularıyla başa çıkabilmesi, ailesiyle ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini düzenleyebilmesi, hedeflerini belirleyebilmesi, duygu, düşünce ve davranışlarını yönetebilmesi konularında gelişimini amaçlar.

Sosyal Medya

Hedef Belirleme Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğinizin... Devamını oku...
Zaman Yönetimi ve Planlı Çalışma Zaman aslında herkes için aynıdır. Başka bir deyişle... Devamını oku...
Motivasyon Yönetimi Motivasyon bir işi başarmamızı sağlayan itici güçtür.... Devamını oku...
Özgüvenin Geliştirilmesi Özgüven, psikolojik yaşamın temel öğelerinden biri,... Devamını oku...
Sınav Kaygısıyla Baş Etme Hedefe odaklanmış bir zihnin karşılaşabileceği... Devamını oku...
Dikkat Eksikliği - Öğretmeni çocuğunuzun davranışlarının sınıfa... Devamını oku...
Duygu Yönetimi Ergenlik döneminin başlaması ile birlikte ergende çok ani... Devamını oku...